» Committees


Sl. No.

Committees

Incharge and Members

1

EXAMINATION

1. Sh. Shahjahan MP (I/C)
2. Sh. Kashmir Singh
3. Sh. K.K. Prabhakar
4. Sh. N.Kumar
5 . Sh. S. R. Sahoo

2

ADMISSION

1. Smt. M. Brahma(I/C)
2. SH. A. Roy
3. SH. D. SHARMA
4. SH. R. R. Meena

3

TIME TABLE(SECONDARY)

1. SH. K. Singh (Incharge)
2.Sh. O.N. Dube
3. Sh. S.Panday
4. SH. R.K. Basumatary
5. Sh. N. Kumar(Substitution)

4

CCA & PUBLIC FUNCTION

1. SH. R. Narayan (I/C)
2. Mrs. M.Brahma
3. Sh. N. Kumar
4. Sh. A. Roy
5.Sh. M. K. Singh
6.Miss. M. Singha
7.Mrs. R. Boro

5

TIME TABLE(PRIMARY)

1. Sh. S. R. Sahoo (I/C)
2. Sh.Sandeep
3. Sh. Y.P. Singh(Substitution)

6

DISCIPLINE

1. Sh. S. S. Rajpoot (I/C)
2. Sh. N. Rai
3. SH. R. Chaurasia
4. SH. S. Panday
5. Mrs. M. Brahma
6. Sh. R.R. Meena
7. Sh. M. K. Singh
8. Sh. N. Kumar
9. Sh. A. Roy
10. Sh. Y.P. Singh

7

EXCURSION/EDUCATIONAL TOURS

1. Sh. R.K. Basumatary ((Incharge(P))
2. Sh. R. K. Basumatary( ((Incharge(S))
3. SH.Sandeep
4. Sh. Y. P. Singh
5. Sh. S. Panday
6. Sh. N. Kumar

8

INCOME TAX

1. Sh. R. Narayan (Incharge)
2. Sh. O.N. Dube
3. Sh. S. Panday

9

BEAUTIFICATION OF SCHOOL CAMPUS

1. Smt. M. Brahma(Incharge)
2. SH. N. Kumar
3. Sh. R. R. Meena
4. Sh. M.K. Singh
5. Smt. R. Boro

10

HOUSE MASTERS

1. Sh. Kashmir Singh (HM,Raman House)
Members are: Sh. R. chaurasiya
Sh. M. K. Singh
Sh. R. K. Basumatary
2. Sh. O. N. Dube(HM, Tagore House)
Members are:
Sh.
Sh. Y.P. Singh
3. Sh. N. Rai(HM, Tagore House)
Members are:
Sh. N. Kumar
Sh. Sandeep
4. Sh. R. Chaurasiya(HM, Raman House)
Members are:
Sh. B. Bhakta
Sh. M.M. Arya

11

CS 54

1. Sh. O. N. Dube(Incharge)
2. Sh. M.K. Singh(Class I & II)
3. Sh. R.R. Meena(Class III & IV)
4. Smt. M. Brahma(Class V & VI)
5. Sh. N. Kumar(Class VII & VIII)
6. Sh. R. K. Basumatary(Class IX & X)
7. Sh. V. K. Vyas(Class XI & XII)

12

SCHOOL MAGAZINES, SOUVENIRS, NEWSLETTERS

1. Sh. (Incharge)
2. Smt. M. Brahma
3. Sh. R.K.Basumatary
4. Sh. O. N. Dube
5. Sh. M. M. Arya
6. Sh. A. Roy

13

PTA MEETINGS

1. Sh. S. R. Sahoo(Incharge)
2. Sh. B. Bhakta
3. Sh. R.K. Basumatary
4. Smt. M. Brahma
5. Miss. M. Singha
6. Smt. R. Boro

14

PURCHASING COMMITTEE

1. Sh. (Incharge)
2. Sh. R.K.Basumatary
3. Sh. D. Sharma
4. Sh. Sandeep

15

CMP

1. Miss M. Singha
2. Sh. Sandeep
3. Sh. A. Roy

16

REPAIRS & MAINTENANCE OF SCHOOL BUILDING

1. Sh. R. Chaurasia(Incharge)
2. Sh. M.K. Singh(Incharge)
3. Sh. Sandeep
4. Smt. M. Brahma
5.Sh. R. K. Basumatary
6. Sh. J. Brahma

17

AUDIO-VISUAL

1. Sh. M.K.Singh(Incharge)
2.Sh. Sandeep
3. Sh. Y.P. Singh

18

FURNITURE

1. Sh. R.K. Basumatary(Incharge)
2. Sh. M.K. Singh
3. Sh. N. Kumar
4. Sh. A.K. Brahma

19

COMPUTER

1. Sh. V. K. Vyas(Incharge)
2. Sh. B. Bhakta
3. Sh. Ashes Roy

20

CULTURAL CLUB

1. Sh. S.Panday(Incharge)
2. Smt. M. Brahma(incharge)
3. Smt. R. Boro
4. Miss. M. Singha
5. Sh. N.Kumar
6. Sh. R.R. Meena
7. Sh. A. Roy
8. Sh. M.K. Singh

21

Jr. SCIENCE LAB

1. Sh. A. Roy(Incharge)
2. Sh.
3. Sh. Y.P.Singh
4. Miss. M. Singha

22

QUARTERS COMMITTEE

1. Sh
2. Sh. R. Chaurasiya
3. Sh.

23

PHYSICAL & HEALTH EDUCATION

1. Sh. R.R. Meena(Incharge)
2. Sh. M.K. Singh
3. Sh. N. Kumar
4. Smt. R. Boro

24

TEACHING AIDS

1. Sh. (Incharge)
2. Sh. O.N. Dube
3. Sh. M. M. Arya
4. Sh. Y. P. Singh

25

OFFICIAL LANGUAGE IMPLEMENTATION

1. Sh. O.N. Dube(Incharge)
2. Sh. M.M. Arya
3. Sh.
4. Sh. R.R. Meena

26

SUBJECT COMMITTEE CONDUCT & PROCEEDINGS

1. Sh. (Incharge, Languages & Social Science
2. Sh. K. Singh(Incharge, Science & Computer Science)

27

NATIONAL SCIENCE OLYMPIAD/KVS SC. EXHIBITION & OTHER SCIENCE RELATED COMPETIOTIONS

1. Sh. K. Singh(Incharge)
2. Sh. V. K. Vyas
3. Sh. R. Chaurasiya
4.

28

HOSE KEEPING/CONSERVANCY SERVICES

1. Sh. V. K. Vyas(Incharge)
2. Smt. M. Brahma
3. Sh. S. Kumar
4. Sh. R. K. Basumatary

29

REPAIRS & MAINTENANCE OF SCHOOL BUILDINGS

1. Sh. R. Chaurasiya(Incharge)
2. Sh. M.K. Singh(Incharge)
3. Sh.
4. Smt. M. Brahma
5. Sh. R.K. Basumatary
6. Sh. J. Brahma

30

GRIEVANCES CELL(INCLUDING SC/ST)

1. Sh. V. K. Vyas(Incharge)
2. Sh. R.K. Basumatary
3. Sh. R.R. Meena

31

WOMEN CELL

1. Smt. M. Brahma(Incharge)
2. Smt. R. Boro
3. Miss M.Singha

32

NAEP

1. Sh. (Incharge)
2. Sh. (Class IX to XII Boys)
3. Sh. S. Panday(Class VI to VIII Boys)
4. Smt. M.Brahma(Class IX to XII Girls)
5. Miss M. Singha(Class VI to VIII Girls)

33

DISPLAY OF OFFICIAL CIRCULARS

1. Sh. S. Kumar(Incharge)
2. Sh. B. Bhakta
3. Sh. J. Brahma

34

LITERARY LANGUAGE CLUB

1. Sh. O.N. Dube(Incharge)
2. Sh. Sahjahan M.P.
3. Sh. M.M. Arya
4. Sh. Sandeep
5. Sh. Y.P. Singh

35

VIDYALAYA PUBLIC INFORMATION OFFICER

1. Sh. (Incharge)
2. Sh. A. Roy(Incharge)

36

CLASS ROOM DISPLAY

1. Sh. (Class VI to XII)
2. Sh. (Class I to V)

37

MAINTENANCE OF TAL/CALRECORD/CD'S REGISTER

1. Miss M. Singha(Incharge)
2. Sh. A. Roy
3. Sh. N. Kumar

38

JUNIOR COMPUTER LAB(PRIMARY)

1. Sh. A. Roy(Incharge)
2. Sh. N. Kumar
3. Sh.
4. Sh. Y.P. Singh

39

FIRST AID/SANITATION/HYGIENIC CLUB

1. Sh. R.R. Meena(Incharge)
2. Sh. M.K. Singh(Incharge)
3. Smt. M. Brahma
4. Sh. N. Kumar
5. Smt. R. Boro

40

PUBLIC GRIEVANCES BOX

1. Sh. (Incharge)
2. Miss M. Singha(Incharge)

41

NATIONAL SOCIAL SCIENCE EXHIBITION(NATIONAL & INTERNATIONAL INTEGRATION PROJECT) & DEBATES

1. Sh. A.K. Brahma(Incharge, Soc. Sc.)
2. Smt. M. Brahma(Incharge,Soc.Sc.)
3. Sh. Shajahan M.P. (Incharge, English Debate)
3. Sh. O.N. Dube(Incharge, Hindi Debate)
4. Sh. M.M. Arya(Incharge, Hindi Debate)
5. Smt. R. Boro
6. Sh. N. Kumar
7. Sh. R.K. Basumatary

 

 
 
 

windows 8 aero
 
Copyright© 2009-12 Kendriya Vidyalaya Kokrajhar